Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Fire Safety |
| Product Type | Double Door |
| Door Type | Double Door |
| Size | 750 x 650 x 250mm |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Hose Pipe Size | 20 Meter |
| Thickness | 1.2 mm |
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Size | 750X600X250mm |
| Door Type | Double Door |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 1mm |
| Type | Stainless Steel Fire Hose Box |
We are one of the trusted companies of Stainless Steel Fire Hose Box. Our products are enormously admired in the market owing to their top features.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Size | 2100X1200X500 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Harsh Engineering |
| Thickness | 1.2mm |
Leveraging on our skilled and qualified professionals, we are actively involved in offering a trendy range of Double List Fire Hose Box to our valuable customers at pocket-friendly prices.
Product Details:
| Door Type | Single |
| Diameter | 50mm |
| Material | Mild Steel |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Height | 6.5 Feet |
| Thickness | 2mm |
| Type | Ms Single Door Fire Hose Box |
Product Details:
| Material | Fiber |
| Product Type | Double Door |
| Usage/Application | Fire Safety |
| Size | 750x600x250 |
| Color | Red |
| Brand | Harsh Engineering |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Transparent Acrylic |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Cabinet Type | Double Door |
| Extinguisher Capacity (Holds) | 6 Kg |
| Mounting Type | Free Standing |
| Lock Type | Key Lock |
| Color | Red |
| Viewing Panel Material | Glass |
A Galvanized Iron (GI) or Mild Steel (MS) fire shaft door is a specialized, fire-rated assembly designed to seal vertical service ducts, plumbing shafts, and electrical shafts in commercial, industrial, and high-rise residential buildings. These doors prevent the vertical spread of fire and smoke between floors.
Product Details:
| Door Type | Double Door |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 1600 x 900 x 450 |
| Brand | IGNITIS |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | STAINLESS STEEL 304 |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Finishing | Galvanized |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Rust Proof Coating |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Square |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Finishing | Powder Coated |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Powder Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Weight | 11 kg |
| Finishing | Powder Coated |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Double Door |
| Usage/Application | Fire Safety |
| Door Type | Double Door |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Thickness | 2mm |
We are offering an extensive series of Fire Hose Cabinet. These products are extremely employed in the market for diverse purposes.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Brand | IGNITIS |
| Finishing | Galvanized |
| Sheet Thickness | 16 gauge |
| Corrosion Protection | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| MAKE-IGNITIS | Material-SS 304 |
DMRC PLATFORMS SS 304 CABIENTS OF PREFERRED SIZESA Fire FHC (Fire Hose Cabinet) door is a specialized, fire-rated access door designed to secure fire-fighting equipment (such as hose reels, extinguishers, and hydrant valves) while preventing the spread of fire, smoke, and toxic gases. These doors are essential for protecting service shafts, utility rooms, and staircases in high-rise buildings, commercial complexes, and industrial facilities.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Finishing | Powder Coated |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Finishing | Galvanized |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Rust Proof Coating |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Weight | 11 kg |
| Finishing | Powder Coated |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Powder Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Weight | 11 kg |
| Finishing | Powder Coated |
| Sheet Thickness | 16 gauge |
| Corrosion Protection | Powder Coated |
Product Details:
| Door Type | Double Door |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Weight | 11 kg |
| Finishing | Powder Coated |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Powder Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Door Type | Double Door |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 750 x 600 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |
| Weight | 11 kg |
| Finishing | Powder Coated |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Corrosion Protection | Powder Coated |
Product Details:
| Door Type | Single Door |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Square |
| Glass Type | Breakable Glass |
| Size | 450 x 450 x 250 mm |
| Brand | IGNITIS |